Dědí se druhý pilíř?

Důchodové spoření, druhý pilíř, se od začátku ledna rozjelo po celé České republice. Banky a pojišťovny pomalu rozjíždí informační kampaně, které mají za cíl nalákat co největší počet klientů do důchodového spoření. Ovšem v průběhu prodejních rozhovorů vyvstává mnoho otázek, na které ne vždy padnou ty správné odpovědi.  Jak se dědí druhý pilíř?

Dvacetiletá penze se dědí kompletně

Pokud má penzista sjednanou dvacetiletou penzi u důchodového spoření, pak v případě jeho smrti přechází nevyčerpaná penze do dědického řízení. Dědicovi jsou pak peníze vyplaceny jednorázovým vyrovnáním. Jde tedy o zajímavý způsob, jak částečně zajistit své nejbližší v případě své smrti, neboť jednorázová částka může dosahovat statisíců. Zajímavě se o tom píše i tady a tady.

Tříletá pozůstalostní penze

Doživotní starobní penze s tříletou pozůstalostní penzí vyplácí, v případě smrti penzisty, dědicovi po dobu tří let pozůstalostní penzi, která je závislá na objemu prostředků, jež jsou na individuálním účtu penzisty. Nevyplácí se tedy univerzální částka, která je stejná pro všechny dědice. Vždy záleží na objemu naspořených prostředků.

Smrt během spoření

Pokud střadatel zemře v průběhu spoření, pak jsou jeho prostředky vždy součástí dědického řízení. V případě, že dědic má vlastní druhý pilíř, jsou mu zděděné prostředky převedeny na jeho důchodové spoření. V opačném případě jsou peníze vyplaceny v hotovosti. U nezletilce jsou peníze vypláceny prostřednictvím anuitních plateb po dobu několika let.

Tento článek si už přečetlo 5436 lidí

Sdílejte s přáteli !

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× 6 = třicet

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>