Druhý pilíř důchodového systému, který byl zaveden od ledna 2013 v rámci důchodové reformy, prožívá horké chvíle. Z jedné strany je neustále bombardován prohlášeními politiků, že jeho budoucnost je více než nejistá, a ze druhé strany nad tímto produktem dlouhodobého zajištění pochybují odborníci. Mnoho mladých zodpovědných lidí se tak dostává do situace, ve které si vlastně neví rady, zda se mají či nemají rozhodnout pro vstup do druhého pilíře. Jaká jsou fakta k druhému pilíři?
O vlastní prostředky nikdo v druhém pilíři nepřijde
Základní mýtus, který je spojen s druhým pilířem, je slib, že v budoucnosti budou peníze ve druhém pilíři znárodněny. Tady se jedná o zcela zásadní omyl. Kritici druhého pilíře již několikrát deklarovali, že v případě, že by druhý pilíř zrušili, pak by došlo k převodu vkladů účastníků do penzijního připojištění. Nikdo by tedy o žádné peníze nepřišel. V případě, že by byl druhý pilíř zrušen, pak by se peníze převedly do penzijního připojištění.
Druhý pilíř se vyplatí každému, kdo má obavy z budoucnosti
Pokud bychom pominuly věkovou kategorii 50+, pro kterou je výhodnost druhého pilíře velmi diskutabilní, pak pro mladší věkové kategorie je druhý pilíř vždy výhodný. Jedním z důležitých faktorů, který je zapotřebí při výpočtech důchodů uvést, je stárnoucí česká populace a rostoucí schodek mezi příjmy a výdaji na důchody. V budoucnosti dojde k reálnému snižování důchodů.
Druhý pilíř dává více možností, než se uvádí
Druhý pilíř není tak špatně připraven, jak se mnohdy tvrdí. Myslí na situace jakými jsou mateřská dovolená, ztráta zaměstnání nebo invalidita. Jde o produkt, který má zajistit, aby dotyčný střadatel měl lepší důchod. Takže nelze od druhého pilíře očekávat, že umožní předčasné výběry.
Tento článek si už přečetlo 5358 lidí
Leave a Comment