Jednou ze základních penzí u penzijního připojištění je pozůstalostní penze. Možnost pozůstalostní penze se v penzijním připojištění objevila již u prvotních smluv. Účelem pozůstalostní penze je odkázat finanční prostředky oprávněným osobám. Ty nemusí mít k účastníkovi penzijního připojištění žádný právní vztah. Odkázat finanční prostředky z penzijního připojištění tak lze jak manželce, tak sousedovi.
Jak se vyplácí pozůstalostní penze?
Výplata pozůstalostní penze závisí na době placení penzijního připojištění a objemu finančních prostředků, jež jsou v penzijním připojištění naspořeny. Penzijní připojištění musí být placeno alespoň po dobu 3 let. V případě, že by penzijní připojištění bylo placeno méně než 3 roky, pak oprávněné osoby nemají nárok na vyplacení státních příspěvků. Samotná výplata pozůstalostní penze je určena formou penze, která má minimální počet dvou splátek s ročním intervalem.
Jak zažádat o pozůstalostní penzi?
O pozůstalostní penzi lze zažádat velmi jednoduše. Postačí, když oprávněná osoba přinese úmrtní list na pobočku daného penzijního fondu, u kterého měl účastník sjednané penzijní připojištění. Penzijní fond by následně měl informovat oprávněnou osobu o způsobu a datu výplaty pozůstalostní penze.
Výhody pozůstalostní penze
Pozůstalostní penze má oproti klasickému dědickému řízení několik výhod. V první řadě je třeba upozornit, že v případě pozůstalostní penze zůstávají státní příspěvky. Pokud by se penzijní připojištění rušilo dědickým řízením, pak by se státní příspěvky musely vrátit. Druhou výhodou je rychlost výplaty penzijního připojištění. Celý proces výplaty může být hotov během jednoho roku, zatímco dědické řízení se může táhnout i několik let.
Tento článek si už přečetlo 6409 lidí
Leave a Comment